کمپوست و دفن زباله مشکل لاینحل بجنورد

بجنورد- شهردار بجنورد گفت: در حال حاضر کمپوست و دفن زباله مشکل لاینحل بجنورد شده است.

روح الله براتیان در گفتگو با خبرنگار مهر نسبت به توقف فعالیت کارخانه کمپوست و دفن سنتی زباله اخطار داد و اظهار کرد: خطرات زیست محیطی این اقدام تمام شهر و شهروندان را تهدید می‌کند.

براتیان افزود: اراده شهرداری بر رفع این مشکل متمرکز است اما بدون حمایت و پشتوانه اعتبارات دولتی در راه اندازی مجدد کمپوست، نمی‌توانیم از این چالش عبور کنیم.

وی ادامه داد: تکمیل و راه اندازی کارخانه کمپوست ازجمله محوطه سازی، دیوارکشی و فنس گذاری، انتقال تأسیسات برق فشار قوی و سایت پردازش و احداث راه دسترسی به اعتباری بالغ بر ۹۳ میلیارد ریال نیاز دارد.

شهردار بجنورد بیان کرد: توپوگرافی شهر بجنورد ایجاب می‌کند برای عبور از مشکلات زیست محیطی، کارخانه کمپوست هرچه سریع‌تر راه اندازی و تکمیل شود.

براتیان گفت: هزینه اولیه برای خرید تجهیزات انجام شده اما به دلیل محدودیت منابع مالی شهرداری قادر به تکمیل آن نیست.

به گفته وی مبلغ ۱۲ میلیارد ریال از اعتبارات مذکور صرف راه سازی و ایجاد سایت دفنگاه شده اما تا تکمیل و راه اندازی کمپوست نیازمند اعتبارات دولتی است.

یک میلیون متر مربع از معابر شهر بجنورد نیازمند روکش آسفالت است

شهردار بجنورد در ادامه گفت: یک میلیون متر مربع از معابر مرکز استان خراسان شمالی نیازمند روکش آسفالت است.

براتیان اظهار کرد: بارندگی‌های اخیر سبب تخریب بافت آسفالت در اکثر معابر شهری بجنورد شده است.

وی افزود: شهرداری به دلیل محدودیت منابع درآمدی برای بهسازی این حجم از معابر نیازمند تخصیص اعتبارات دولتی است.

شهردار بجنورد ادامه داد: به منظور انجام عملیات عمرانی و بهسازی معابر خاکی ۱۰ هزار تن قیر نیازمندیم و برآورد می‌شود ۳ / ‏‬ ۶ میلیون متر مربع از معابر که نیازمند روکش آسفالت است نیز ۳۵ هزار تن قیر لازم داشته باشد.

براتیان تصریح کرد: درمجموع برای بهسازی کامل معابر ۴۵ هزار تن قیر نیاز داریم که باید تلاش کنیم از اعتبارات دولتی تأمین شود.

به گفته وی شهرداری سال گذشته ۴۷۰ تن قیر دولتی دریافت کرده که از این میزان ۳۷۵ تن در اوایل سال ۹۸ جذب شد و ۹۵ تن آن باقی مانده است.

شهردار بجنورد اعلام کرد: به منظور راه اندازی کارخانه کمپوست و برای رفع مشکلات شهرداری و امور شهری نامه‌ای برای ارائه به وزیر کشور تدوین شده که امیدواریم با جذب و تخصیص اعتبارات دولتی بتواند این خواست و نیاز اساسی شهر را رفع کند.