رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: طرح پایش سرمی آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در طیور بومی استان، از ابتدای فصل پاییز آغاز شده و تاکنون از این بیماری گزارشی دریافت نشده است.
فرزین حسینی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: طرح پایش سرمی تا پایان سال ادامه دارد و برای بررسی ویروس عامل بیماری آنفلوآنزای مرغی در طیور بومی و روستائی خراسان شمالی آغاز شده است. وی ادامه داد: کارشناسان واحد بررسی و مبارزه در خراسان شمالی با مراجعه حضوری به تعدادی از روستاها به صورت تصادفی اقدام به خونگیری از طیور بومی کرده و پس از جداسازی سرم خون آن را برای تشخیص و شناسائی ویروس عامل بیماری به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی ارسال می کنند.
وی اظهارکرد: با توجه به اینکه فصل سرما فصلی است که شرایط برای شروع بیماری آماده است و فصل مهاجرت پرندگان آغاز شده است، این طرح از ابتدای فصل پاییز تا پایان سال ادامه دارد.
حسینی هدف از اجرای این طرح را بررسی درصد ابتلا به آنفلوآنزا در طیور بومی استان و تشخیص نوع و شدت سویه عامل بیماری جهت آمادگی مقابله با شیوع احتمال آن در فصل سرما دانست و بر همکاری روستائیان عزیز با کارشناسان دامپزشکی تاکید کرد.وی ادامه داد: مرغداران خراسان شمالی برای پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، به هر طریق ممکن از ارتباط پرندگان داخل سالن، دان و آب مصرفی با پرندگان وحشی و فضولات آنها جلوگیری کنند.حسینی همچنین افزود: مرغداران از رفت و آمد غیرضروری جلوگیری کرده و در صورت لزوم با رعایت کامل موارد بهداشتی تردد را انجام دهند و آنها را در دفتر مخصوصی ثبت کنند، تعویض کفش و لباس در هنگام ورود به مزرعه برای همه افراد ضروری است.
وی از مرغداران درخواست کرد که حوضچه ضدعفونی درب ورودی به مزرعه و ورودی سالن ها را فعال نگه دارند،هنگام ورود به سالن شستن دست ها با آب و صابون و ضدعفونی آنها و تعویض کفش ضروری است.
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: مرغدارن جوجه یک روزه خریداری شده را بیمه کرده و از خرید مواد اولیه و دان از مراکز نامعلوم خودداری و تا اطلاع ثانوی از دان آماده مراکز معتبر استفاده کنند. وی اضافه کرد: مرغداران از انتقال کود بدون انجام عملیات سالم سازی و بدون کسب مجوزهای قرنطینه ای از شبکه دامپزشکی خودداری کرده و به محض بروز تلفات، شبکه دامپزشکی را مطلع و از درمان بدون نظر دامپزشک خودداری نمایند.
۹۵ مرغداری گوشتی فعال در خراسان شمالی وجود دارد
منبع :» دامپزشکی خراسان شمالی