مدیرکل منابع طبیعی خراسان شمالی از واگذاری ۲۵۰ هزار هکتار اراضی منابع طبیعی استان به مردم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد حسن وحید امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبر با اشاره به وضعیت مطلوب پوشش گیاهی در مراتع استان اظهار داشت: بعد دیگر این موضوع که باعث ایجاد نگرانی شده است، ترس از آتش سوزی مراتع به وجود آمده، در فصل‌های گرم سال است.

وی در ادامه افزود: ۲۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان در قالب طرح مرتع‌داری به مردم واگذار شده که این امر باعث ایجاد حس تعلق شده است. این کار باعث کاهش چشم‌گیر حریق در مراتع استان را شده است.

وحید با اشاره به محاسن واگذاری مراتع به مردم گفت: در قبل از واگذاری مراتع استان به بهره‌برداران عرفی در سال ۱۳۹۵ میزان حریق استان در مراتع ۱۸۷ هکتار بوده است که در بعد از واگذاری این مراتع به مردم در سال ۱۳۹۶ میزان حریق به ۶ هکتار رسیده است که میزان حریق در سال ۱۳۹۷ به ۴/۳ هکتار رسیده است.

وی در ادامه با بیان اینکه مأموریت اصلی یگان حفاظت منابع طبیعی جلوگیری و پیشگیری از تخریب مراتع و منابع می‌باشد افزود: در حفاظت و صیانت اراضی منابع طبیعی از ظرفیت ۴ هزار و ۳۰۰ همیار طبیعت در استان بهره می‌بریم که وظیفه یاری‌رساندن در زمان حریق در مراتع استان را بر دوش خوددارند.

وحید با تاکید بر همکاری عالی مردم با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی تصریح کرد: در حال حاضر هزار و ۸۶۰ نفر داوطلب که آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند، در قالب ۲۱۰ گروه پنج نفره حاضر هستند تا در مواقع نیاز به کمک منابع طبیعی استان بیایند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی با اشاره به اهمیت پهنه‌بندی جنگل‌های استان بیان کرد: در راستای پهنه‌بندی جنگل‌های استان در محیط GIS 434 هزار هکتار از جنگل‌های استان انجام دادیم که ۳۳ درصد از عرصه‌های جنگلی استان در معرض حریق زیاد و خیلی زیاد قرار دارد و تنها ۳ درصد از جنگل‌های استان ممکن است مواجهه با حریق نشود.

وی در خصوص تجهیزات اطفا حریق منابع طبیعی افزود: در سطح هر شهرستان یک دستگاه پترو فایر و یک ماشین آتش‌نشانی کوچک و ۴ دستگاه دمنده تعلق‌گرفته است و در جهت به‌روزرسانی تجهیزات اطفا حریق اداره کل منابع طبیعی نیازمند ۴۱ میلیارد تومان اعتبار است.

وحید دلیل آتش‌سوزی مراتع را عامل انسانی دانست و بیان کرد: ۷۰ درصد حریق‌ها در مراتع استان عامل انسانی دارد و اگر ایجاد حریق در مراتع منابع طبیعی براثر عوامل غیرعمدی باشد از ۲ ماه تا یک سال محکوم‌به حبس می‌شود و اگر به‌صورت عمدی باشد فرد به ۳ الی ۱۰ سال به زندان محکوم می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی گفت: میزان نرم حفاظتی منابع طبیعی در استان ۳۳ هکتار با نرم استاندار فاصله دارد.