۲۵۰ هکتار کشت گیاه دارویی باریجه در اراضی شهرستان شیروان

ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: امسال، ۲۵۰ هکتار گیاه دارویی باریجه در مراتع این شهرستان کشت شده است که بیش از یکهزار و ۶۰۰ کیلوگرم محصول برداشت خواهد شد.

مصطفی سیامکی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این میزان ۵۰ هکتار در حوضه آبخیز قلعه زو و چوکانلو به صورت کشت مشارکتی و با هدف کمک به توسعه منابع طبیعی انجام شد.

وی گفت: همچنین ۲۰۰ هکتار باریجه به صورت پروژه دولتی با هزینه یک میلیارد ریال کشت شد که یکی از اهداف مهم و اجرای این پروژه، اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال، لزوم مشارکت مردمی و ترویج فرهنگ منابع طبیعی است.

سیامکی افزود: میانگین تعداد بوته های قابل بهره برداری ۴۸۴ بوته در هر هکتار و میزان محصول تولیدی به ازای هر بوته باریجه، ۱۵ گرم برآورد شده است که متوسط تولید در هکتار، ۶.۵ کیلوگرم بوده و مناسب ترین زمان برای بهره برداری باریجه اوایل تیر تا اواخر خرداد ماه است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: سال گذشته در این شهرستان یک تن گیاه دارویی باریجه از مناطق چاهک برداشت شد.

رویشگاه باریجه بیشتر در ارتفاع بالاتر از ۱۵۰۰ متر از سطح دریا و در حواشی دره ها یا شیب تند و سنگلاخی قرار دارد.

باریجه از گیاهان دارویی در خراسان شمالی است که مصارف صنعتی و دارویی بسیار بالایی دارد.

باریجه با نام علمی (Ferula gummosa) از مهم ترین محصولات مرتعی ایران است. این گیاه با داشتن ارزش‌ دارویی و صنعتی فراوان، در بسیاری از نقاط استان خراسان شمالی یافت می‌شود.

شهرستان شیروان ۴۰۰ هزار هکتار گستره دارد که ۲۹۰ هزار هکتار آن به صورت منابع طبیعی تجدید شونده و ۱۱۰ هزار هکتار مستثنیات قانونی اشخاص شامل زمین های زراعی، باغ، جاده و محدوده روستاها و شهرها است.