مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی از مصرف ۸۸ درصد از منابع آبی استان در بخش کشاورزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد، سیدعقیل مرتضوی امروز در نشست خبری که با اصحاب رسانه استان در سد گلمندره برگزار شد، اظهار داشت: حفاظت و حراست از منابع آب و مطالعه و اجرای طرح‌های توسعه منابع آبی مهمترین وظیفه شرکت آب منطقه‌ای است.

وی تامین آب پایدار برای اراضی کشاورزی، شرب و صنایع را یکی دیگر از وظایف شرکت آب منطقه ای عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۸ سد در استان در حال بهره برداری هستند که وظیفه کنترل و مهار سیلاب‌های منطقه را بر عهده دارند و ۴ سد دربند مانه‌وسملقان، گراتی اسفراین، بش‌قارداش و سد گلمندره در دست اجرا است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌شمالی با بیان اینکه اکنون ۴۳ درصد مخازن سدهای استان خالی است، تصریح کرد: در حال حاضر ۵۷ درصد مخازن سدهای استان پر است در حالی‌که در سال گذشته و در همین بازه ۲۳ درصد مخازن سدهای استان پر بود. همچنین ظرفیت ۸ سد استان ۲۳۴ میلیون مترمکعب است و در حال حاضر ظرفیت سدهای استان از ۵۵ میلیون مترمکعب به ۱۳۳ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ۸۸ درصد مصارف آب استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود گفت: با توجه به اینکه ۸۸ درصد مصارف آب استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود لذا اهمیت دارد که در بخش کشاورزی صرفه جویی خاصی انجام شود. همچنین درصد مصارف آب شرب و صنایع استان به ترتیب ۸ و ۴ است.

مرتضوی از اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی در ۸ دشت استان خبر داد و بیان داشت: از ۱۱ دشت استان ۸ دشت ممنوعه بحرانی است و از آب از حد مجاز بیشتر برداشت می‌شود و ۳ دشت دیگر به دلیل نداشتن منابع آبی غیرممنوعه است لذا مدیریت و کنترل این ۸ دشت در قالب این طرح صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در ادامه از انسداد ۱۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان خبر داد و گفت: اکنون ۲۲۱۴ دهنه چشمه با ظرفیت برداشت سالانه ۳۵۰ میلیون مترمکعب، ۶۲۱ رشته قنات با ظرفیت ۸۵ میلیون مترمکعب، ۳۲۰۰ چاه مجاز با حجم برداشت سالیانه ۴۱۰ میلیون مترمکعب و ۳۷۰۰ حلقه چاه غیرمجاز با ظرفیت ۳۴ میلیون مترمکعب در استان وجود دارد که تاکنون ۱۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شده است.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهوری به استان و مصوبات این سفر در ارتباط با شرکت آب منطقه ای استان خاطرنشان کرد: در این سفر ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای ۳ طرح علاج بخشی سد بیدواز اسفراین، ساماندهی سد سومبار و مدیریت منابع آب زیرزمینی شیروان مصوب گردید و ۱۲۰۰ میلیارد تومان هم در قالب تفاهم نامه به منظور انتقال و مدیریت منابع آب شیروان در دست اجرا است.

مرتضوی با بیان اینکه عملیات علاج‌بخشی سد بیدواز اسفراین تا پایان سال به اتمام می‌رسد تصریح کرد: اکنون ظرفیت سد بیدواز اسفراین ۱۲ میلیون مترمکعب است و تا پایان سال عملیات علاج‌بخشی آن همزمان با بهره برداری و آب‌گیری به پایان می‌رسد. همچنین از سال ۹۶ تا کنون ۲۵ جلسه در ارتباط با پرونده سدبیدواز در دیوان محاسبات کشور و بازرسی کل کشور تشکیل شده و موضوعات این پرونده در سه بخش پیمانکار، مشاور و کارفرما در دست پیگیری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی از ابلاغ ۲۳۵ میلیارد ریالی به منظور جبران خسارات سیلاب‌های اخیر استان خبر داد و افزود: ۶۰ درصد این رقم به استان تخصیص پیدا کرده و از ۶۶۰۰ کیلومتر رودخانه و مسیل‌های استان، ۲۱۰۰ کیلومتر به لایروبی و ساماندهی نیاز دارند که برای انجام این مهم هزار و دویست میلیارد تومان اعتبار لازم است.

مرتضوی با بیان اینکه در سال ۹۹ شاهد آب‌گیری سد گلمندره خواهیم بود ابراز داشت: پیشرفت فیزیکی سد گلمندره با ظرفیت ذخیره ۲۸.۷ میلیون مترمکعب، ۷۰ درصد است. همچنین تاکنون۱۲۰ میلیارد تومان برای احداث این سد هزینه شده و تا پایان پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.

وی در پایان با اشاره به تصرفات غیرمجاز حریم بستر رودخانه ها اضافه کرد: ۹۰ درصد خسارات سیلاب‌های اخیر خراسان شمالی مربوط به تصرفات غیرمجاز است و یکی از برکات سیلاب ها این بود که تصرفات غیرمجاز حریم بستر رودخانه های استان آزاد شد.