مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی گفت: ۹۷ درصد از مساحت این استان درگیر لایه‌‍های مختلف خشکسالی است.
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، مجید بیجندی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه لایه های خشکسالی شامل خشکسالی بسیار شدید، شدید، متوسط و خفیف است، افزود: مناطقی همچون بجنورد، بخش های از مانه و سملقان و شیروان دچار خشکسالی شدید هستند.
به گفته وی شهرهای راز و اسفراین خشکسالی شدید و گرمه، قسمت هایی از مانه و سملقان و فاروج با خشکسالی متوسط مواجه هستند.
بیجندی با بیان اینکه خشکسالی پدیده ای است که هم اکنون با آن مواجه هستیم، تاکید کرد: باید برنامه سازگاری با اقلیم را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه میزان بارش باران در سال زراعی ۹۷-۹۶، ۱۶۱.۱ میلی متر در استان بوده است، ادامه داد: این رقم در مقایسه با سال گذشته آن که میزان بارش ۱۷۷.۲ میلی متر بوده کاهش ۹ درصدی داشته است.
به گفته این مقام مسئول میزان بارندگی ها در سال زراعی ۹۷-۹۶ در مقایسه با دوره آماری بلندمدت ۳۱ درصد کاهش داشته است.
وی میانگین دمای استان طی سال زراعی ۹۷-۹۶ را ۱۵.۴ سانتی گراد اعلام و اظهار کرد: این رقم نسبت به سال زراعی ۹۶-۹۵، یک درجه سانتی گراد افزایش داشته است.
به گفته مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی، میزان دمای هوا در این استان در سال زراعی ۹۷-۹۶ نسبت به دوره آماری بلند مدت نیز ۱.۱ درجه سانتی گراد افزایش را نشان می دهد.
وی همچنین به پیش بینی هوا تا پایان سال اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود میزان بارندگی ها تا پایان سال در این استان نرمال تا بیش از نرمال باشد.
بیجندی افزود: اما دمای هوا در مدت مذکور بین نیم تا یک درجه سانتی گراد بیش از نرمال خواهد بود.
وی با اشاره به وضعیت بارندگی ها از تاریخ یکم مهرماه سال جاری تا ۲۵ مهر ماه سال جاری توضیح داد: میزان بارش باران طی این مدت نسبت به دوره دراز مدت ۱۸۰ درصد افزایش داشته است.
این مقام مسئول میزان بارش باران طی مدت مذکور را در استان ۱۸.۵ میلی متر و دوره دراز مدت را ۶.۶ میلی متر اعلام کرد.