۲۰ راس میش و بره وحشی در سالوک اسفراین تلف شدند

.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: ۲۰ راس میش و بره وحشی در منطقه حفاظت شده سالوک شهرستان اسفراین تلف شدند که احتمال داده می شود مرگ این وحوش بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک باشد

سید اصغر مطهری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی سالوک با توجه به مشاهدات و تلفات از نظر این اداره کل قطعی است اما نمونه برای اداره کل دامپزشکی ارسال شده که هنوز نتیجه آن نیامده است.
وی افزود: در گشت و کنترل محیط بانان در اوایل این هفته لاشه ۹ راس میش و بره وحشی در پارک ملی سالوک کشف شده بود به علت تعطیلات ایام تاسوعا و عاشورا انتقال لاشه ها به دامپزشکی میسر نبوده و در جهت جلوگیری از شیوع بیماری لاشه های کشف شده با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی دفن شد.
وی گفت: با همکاری اداره کل دامپزشکی نمونه گیری اولیه از لاشه های کشف شده انجام شده و نسبت به اقدامات و شیوه کنترل این بیماری اطلاع رسانی خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار کرد: منطقه به صورت مداوم توسط چندین گروه از محیط بانان و کارشناسان پایش می شود و اقدامات ایمنی مثل جمع آوری و سوراندن یا دفن اصولی لاشه ها و آهک پاشی و ضدعفونی کردن آبشخورها، منع ورود و خروج به داخل منطقه و سایر اقدامات برای کنترل شیوع بیماری در حال انجام است.
پارک ملی و منطقه محافظت شده سالوک در شمال غربی شهرستان اسفراین حدود ۲۰هزار هکتار است و دارای اقلیم نیمه خشک و معتدل است.
شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی این منطقه را به یکی از متنوع ترین زیستگاه های گونه های وحشی بدیل کرده که قسمت شمالی آن دارای جاذبه های طبیعی گردشگری، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوه زی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشت زی است .قوچ و میش اوریال، پازن و بز در کوهستان ها از جانوران شاخص پارک ملی سالوک اسفراین به شمار می آید.
همچنین در این پارک گونه های مهم جانوری دیگر از جمله پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار، گربه، پالاس، سمور سنگی، تشی، کبک، تیهو، چکاوک، انواع سهره، سارگپه، بحری، کفچه مار، افعی و مار آتشی وجود دارد.
شهرستان ۱۲۰هزار نفری اسفراین در جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قراردارد که با دارا بودن ۲ پارک ملی سالوک و ساریگل و ۲منطقه حفاظت شده و یک منطقه شکار ممنوع با تنوع جانوری و گیاهی ارزشمند از ذخیره گاهای ژنتیکی غنی کشور دراین حوزه محسوب می شود.

منبع :» ایرانا