سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بیش از ۱۵ هزار هکتار کانون و گرد و غبار در خراسان شمالی شناسایی شده است که در معرض فرسایش بادی است

مهدی اله پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شدت آلودگی و غلظت گرد و غبار در این کانون ها کم و متوسط است، افزود: تنها کانون گرد و غبار باشدت متوسط در منطقه میاندشت شهرستان جاجرم است که بیش از پنج هزار هکتار وسعت دارد.

وی افزود: این کانون، بر بخش هایی از شهرستان های جاجرم و اسفراین تاثیر می گذارد.

وی خاطرنشان کرد: شهرهای استان جز بجنورد، ایستگاه سنجش آلودگی هوا ندارند و شناسایی کانون های گرد و غبار در میاندشت، نتیجه مطالعاتی است که در سطح ملی و در ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور انجام شده است.

وی افزود: کانون های گرد و غبار با شدت کم نیز در منطقه میاندشت شهرستان جاجرم شناسایی شده که بیش از ۱۰ هزار هکتار وسعت دارند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: امسال سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح های مقابله با گرد و غبار در منطقه میاندشت اختصاص یافته است که این رقم بسیار ناچیز است.

وی خاطرنشان کرد: تخریب عرصه های طبیعی، ضعف پوشش گیاهی و از بین رفتن مراتع، عامل ایجاد و توسعه کانون فرسایش بادی است.

االله پور گفت: اندازه ریزگردهای منطقه میاندشت در حد ۵.۲ میکرون قابل سنجش خواهد بود که البته تهدید ریزگردهای کوچک تر برای سلامت انسان، بسیار بیشتر از غبارهای درشت است زیرا ماندگاری و نفوذ این ذرات در سیستم تنفسی استان بیشتر است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: راه اندازی ایستگاه سنجش ذرات در جاجرم در دست پیگیری است و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید. هوای بجنورد، مرکز خراسان شمالی روزهای ابتدای دی ماه جاری، در برخی ساعات برای گروه های حساس در وضعیت ناسالم قرار گرفت

منبع