رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین گفت: ۲ شهروند اسفراینی که پارسال اقدام به برداشت سنگ معدن از منطقه حفاظت شده ساریگل این شهرستان کرده بودند پس از مراحل رسیدگی پرونده در دادسرا و دادگاه به هشت ماه زندان محکوم شدند.

رضا حبیبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به طولانی شدن مراحل رسیدگی پرونده و بازه زمانی برای قطعی شدن رای و اجرای آن، افراد سودجو و سایر اهالی روستاهای حاشیه همچنان سعی در تخریب منطقه و برداشت غیرقانونی از معادن این منطقه را دارند.
وی افزود: امیدواریم اجرای محکومیت متخلفان به هشت ماه زندان درس عبرتی برای سودجیان و متخلفان این حوزه شود.
حبیبی گفت: پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل اسفراین یکی از غنی ترین مناطق محیط زیست کشور است که برای حفظ و حراست از آن به همکاری و همراهی افراد بومی محلی نیازمند است .
به گزارش ایرنا پارک ملی و منطقه ساریگل با وسعتی معادل ۲۸ هزار هکتار در فاصله هشت کیلومتری شرق اسفراین و ۹۰ کیلومتری مرکز استان خراسان شمالی قرار گرفته که با توجه به ناهمواری و منابع آب نسبتا فراوان، بویژه از نظر زیست پرندگان، تنوع جانوری قابل توجهی دارد ویکی از بهترین زیستگاه های پلنگ در کشور است.
شهرستان۱۲۰هزار نفری اسفراین در ۶۰کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی با۲پارک ملی سالوک و ساریگل ، ۲ منطقه حفاظت شده، ۳ منطقه شکار ممنوع با وسعت حدود ۵۰ هزار هکتار، از ذخیره گاه های غنی گیاهی و جانوری کشور محسوب می شود.

“ایرنا”