در جلسه شورای حفاظت از منابع آب مطرح شد:
شناسایی ۷۰۴ نقطه مستعد آلودگی آب در استان
تأکید استاندار بر  تغییر الگوی کشت
تاکنون ۷۰۴ نقطه مستعد آلودگی آب در استان شناسایی شده است که عمدتاً ناشی از پسماند صنایع، دامداری‌ها، مرغداری ها و پساب های تصفیه نشده است. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی عصر پنج شنبه با بیان این مطلب در جلسه شورای حفاظت از منابع آب خراسان شمالی اظهارکرد: منابع آبی استان در معرض آلودگی است.«واسطه» میزان مصرف سالانه آب در استان را یک میلیارد و ۱۶۶ میلیون متر مکعب ذکر کرد که ۸۸ درصد در بخش کشاورزی مصرف می شود. او افزود: از ابتدای سال ۹۰ تاکنون برای ۶۳۷ طرح صنعتی، ۶ میلیون مترمکعب آب در استان تأمین کرده ایم.وی با اشاره به بدهی صنایع به شرکت آب منطقه ای استان خاطرنشان کرد: با این که منابع آبی مورد نیاز صنایع را تأمین می کنیم اما در زمان پرداخت حق و حقوق ها به بهانه مشکلات اقتصادی در سال رونق تولید، از پرداخت آن سر باز می زنند.
«واسطه» ادامه داد: ۵ هزار و ۴۸۶ حلقه چاه غیرمجاز از سال ۸۵ تا شهریور امسال در استان شناسایی شده که ۶۰ میلیون مترمکعب برداشت آب داشته، بر همین اساس هزار و ۶۷۸ حلقه چاه غیرمجاز تاکنون مسدود شده است و هنوز هم چاه های غیرمجاز زیادی در استان وجود دارند که براساس برنامه سالانه، برای مسدود کردن آن ها اقدام می کنیم.
استاندار خراسان شمالی هم گفت: با توجه به منابع آبی موجود در استان، سازمان جهاد کشاورزی باید برای تغییر الگوی کشت در استان به طور جدی اقدام کند.
«شجاعی» افزود: هنوز هم ۶۰ درصد از کشاورزی استان به سبک ۵۰ سال قبل و سنتی انجام می شود. وی خاطرنشان کرد: در حالی که سهم آب بخش کشاورزی، شرب و صنعت مشخص است اما سهم محیط زیست مشخص نیست و بعد گلایه می شود باتلاق ها و ریزگردها وضعیت بدی دارند.
وی همچنین با اشاره به بدهی آب بهای صنایع و شهرداری ها گفت: صنایع باید یاد بگیرند که نباید آب ارزان قیمت استفاده کنند بر همین اساس محل تأمین آب آن ها تعیین تکلیف خواهد شد چون از آب خیلی ارزانی استفاده می کنند.
استاندار گفت: مصرف آب شهرداری های استان بسیار بالاست بنابراین باید آن ها را مکلف کنیم از آب تازه استفاده نکنند.
وی اظهار کرد: سازمان های دولتی در اجرای این گونه طرح ها کم کاری و مردم را رها کرده اند و به همین دلیل مشارکت اجتماعی وجود ندارد.