به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما به نقل از ایرنا، مهدی اله پور روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مجموع کل محیط‌بانان استان را ۶۲ نفر اعلام کرد که از این تعداد تنها ۴۵ نفر در عرصه ها حضور دارند و بقیه در ادارات مشغول به خدمت هستند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: شمار محیط‌بانان این استان، با وسعت مناطق تحت مدیریتی محیط زیست استان، همخوانی ندارد.

وی افزود: بتازگی، ۱۱ سهمیه استخدامی به این اداره کل اختصاص داده شده است که امید می رود بخشی از کمبود نیروی محیط بان، جبران شود.

وی تصریح کرد: با توجه به تفاهم نامه همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری خراسان شمالی، ۲ سهمیه استخدام برای جذب کارشناس در شهرستان ها و ۹ سهمیه استخدامی برای جذب محیط بان به استان اختصاص داده شده است.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.

خراسان شمالی دارای سه پارک ملی، چهار منطقه حفاظت شده، یک پناهگاه حیات وحش، سه اثر طبیعی ملی و یک ذخیره گاه بین المللی زیست کره است.

حدود ۲۳ درصد از یکهزار و ۱۳۴ گونه جانوری کشور در خراسان شمالی زیست می کنند که این گونه ها شامل ۱۴۱ گونه پرنده، ۵۲ نوع خزنده، ۵۱ پستاندار، هشت گونه آبزی و چهار نوع دوزیست می شود.

از وسعت ۲۸ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربعی خراسان شمالی حدود ۷ درصد در قالب چهار منطقه حفاظت شده سالوک، ساریگل، قرخود و گلول و سرانی، سه پارک ملی ضامن آهو، سالوک و ساریگل، یک پناهگاه حیات وحش میاندشت و آثار طبیعی ملی ارس سرانی، صنوبر نظرعلی و سروهای قره باغ زیر پوشش مدیریت حفاظت محیط زیست است.