مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی گفت: مطالعات ایجاد مزارع خورشیدی در استان انجام شده است که بر اساس این مطالعات، راه اندازی مزارع خورشیدی در استان به ظرفیت ۲۵۰ مگاوات شناسایی شده اند.

خراسان شمالی مستعد ایجاد 250 مگاوات مزرعه خورشیدی,

علیرضا صبوری، مدیر عامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره پروژه های نیروگاه خورشیدی در استان اظهار کرد: اولویت نخست شرکت توزیع برق استان در این زمینه، احداث نیروگاه های خورشیدی کم ظرفیت اما پربازده ( نیروگاه خورشیدی پنج کیلو وات) است.

صبوری گفت: در این باره چند جلسه با ادارات کل کمیته امداد و بهزیستی استان برگزار شده اند تا بر روی پشت بام منازل دو هزار خانوار مددجوی تحت پوشش این دو نهاد پنل های خورشیدی پنج کیلو وات نصب شوند که این دو نهاد در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند.

وی در ادامه با بیان اینکه این برنامه در راستای ایجاد درآمدزایی برای خانوارهای مددجوی تحت پوشش این دو نهاد همچنین افزایش ظرفیت تولید برق برای شبکه از محل خرید برق مازاد این پنل ها است، اعلام کرد: تا به کنون در استان برای ۱۶۰ واحد مسکونی نیروگاه پنج کیلو وات خورشیدی به ظرفیت هزار کیلو وات نصب شده اند.

وی افزود: برق مازاد این نیروگاه های خورشیدی پنج کیلو واتی به مدت ۲۰ سال توسط وزارت نیرو خریداری می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی درباره راه اندازی مزرعه خورشیدی در استان نیز اظهار کرد: در این زمینه مطالعات و امکان سنجی ها در استان انجام شده اند که در این مطالعات ایجاد مزارع نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی به ظرفیت ۲۵۰ مگاوات شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه این مزارع باید با سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی شوند، عنوان کرد: در این زمینه تا به کنون یک شرکت داخلی اعلام آمادگی کرده که در حال حاضر مذاکرات در این باره در حال انجام است.

وی در ادامه درباره راه اندازی نیروگاه خورشیدی شهرستان جاجرم با سرمایه گذاری یک شرکت خارجی نیز بیان کرد: هر چند که سرمایه گذار خارجی این پروژه حدود یک و نیم میلیون دلار برای ایجاد این نیروگاه سرمایه گذاری کرده بود، اما به علت تحریم ها و مشکلات انتقال ارز این سرمایه گذار از ادامه فعالیت انصراف داد.

صبوری گفت: در حال حاضر این سرمایه گذار خارجی با یک سرمایه گذار داخلی برای ادامه این پروژه وارد مذاکره شده است که ادامه کار را به سرمایه گذاری داخلی بسپارد.

وی در بخش دیگری از سخن خود به پوشش ۹۹.۹ درصد مناطق استان از نعمت برق اشاره کرد و گفت: در سطح استان ۳۶۳ هزار مشترک استان برق دار هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۹۴۳ روستای خراسان شمالی برق دار هستند، با این وجود، یادآور شد: ۳۲ منطقه استان شامل ۱۵ محله اتراق موقت عشایر، هفت کلاته اتراق موقت پیرامون چاه های کشاورزی و هشت روستای فاقد کد روستایی شهرستان راز و جرگلان به تعداد ۱۴۷ خانوار فاقد برق هستند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی افزود: در همین زمینه میان شرکت توزیع برق استان با استانداری تفاهم نامه ای برای اختصاص اعتبار از سوی این دو نهاد منعقد شده است تا برق رسانی برای این مناطق انجام شود.

انتهای پیام/قهرمانی