سطح دریاچه سد گلیل شیروان در پی بارش های اخیر برف که به گفته بخشدار سرحد این شهرستان به ۵۰ سانتیمتر هم رسیده به طور کامل یخ زده و منظره زیبایی را ایجاد کرده است.

بخشدار سرحد شیروان روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از بارش های خوب برف در منطقه گلیل و سرانی و برودت هوا یخ زدگی سطح دریاچه سد گلیل از چند روز گذشته آغاز شده است.
علی قویدل گفت: هم اکنون ارتفاع برف در اطراف این سد به ۴۰ سانتیمتر رسیده است.
رئیس اداره امور عشایر شیروان هم گفت: همه ساله از اواخر مهرماه آبریزهای منتهی به سد دریاچه گلیل یخ می زند و به علت برودت هوا از اواخر آذرماه سطح دریاچه این سد هم شروع به یخ زدن می کند.
علی ابراهیمی افزود: هم اکنون سطح دریاچه کاملا یخ زده و ضخامت یخ ها در روزهای آینده هم بیشتر خواهد شد.
وی گفت: میانگین بیشینه دمای هوا در منطقه گلیل و سرانی به هنگام فصل زمستان پنج درجه سانتیگراد زیرصفر و کمینه آن تا ۱۷ درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد.
رئیس اداره امور عشایر شیروان گفت: ذوب شدن یخ های این دریاچه معمولا از اواسط فروردین ماه آغاز می شود.
اداره کل هواشناسی خراسان شمالی هفته جاری کمینه دما روستای ‘کوسه’ که در ۲۰ کیلومتری این دریاچه واقع شده ۱۱درجه سانتیگراد زیر صفر اعلام کرد. این روستا همواره سردسیر روستای استان خراسان شمالی است.
منطقه حفاظت شده گلیل دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب های تند و دره های عمیق و صخره های مرتفع است که بخش وسیعی از منطقه را جنگل های ارس با زادآوری طبیعی مطلوب تشکیل می دهد که از شرق به غرب بر تراکم آن ها افزوده می شود.
منطقه گردشگری بکر گلیل که در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال شرق مرکز شهرستان شیروان و در نوار مرزی ایران با جمهوری ترکمنستان واقع شده با داشتن دره ها و چشمه های سارهای فراوان در حقیقت بهشت گمشده ایران است.
منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با ۱۸ هزار هکتار وسعت دارای ذخیره گاه غنی و ارزشمند گیاهی و جانوری است.
امسال ثبت منطقه گلیل و سرانی موسوم به کپه داغ در شهرستان شیروان به عنوان سیزدهمین زیستکره کشور به تایید نهایی رسید و به نام جمهوری اسلامی ایران در اندونزی ثبت شد.
سد گلیل در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شهر شیروان ساخته شده و راه ارتباطی آن از طریق مسیر شیروان به شهر لوجلی و سپس روستاهای کالتمانلو و نامانلو و ۱۴ کیلومتر جاده دسترسی تا مرز ایران و ترکمنستان در استان خراسان شمالی است.

ایرنا