مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: تاکنون، ۹۲ حوزه آبخیز استان مطالعه شده که از این تعداد، ۶۲ حوزه عملیات اجرایی آبخیزداری آن انجام شده است.

حسن وحید روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه تاکنون ۲۷۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است اظهار داشت: که این میزان ۹.۴ درصد وسعت استان را شامل می شود.
وی متوسط فرسایش خاک در استان را ۱۷.۵ تن در هکتار دانست و گفت: در مقایسه با کشور هفت تن فرسایش بیشتری در این استان اتفاق می افتد، ضریب سیل خیزی و فرسایش خاک در این استان بیش از میانگین کشوری است.
وی افزود: تاکنون ۶۸ درصد حوزه آبخیز سد شیرین دره مانه و سملقان مطالعه شده که تنها ۷ درصد این حوزه عملیات آبخیزداری آن انجام شده است.
به گزارش ایرنا جاری شدن سیلاب و ورود گل و لای در هفته اخیر به مخزن سد شیرین دره، شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی را ناگزیر به خارج کردن آب این سد از مدار آشامیدنی شهر بجنورد کرد.
بخش عمده آب آشامیدنی شهروندان مرکز استان خراسان شمالی از سد شیرین دره مانه و سملقان تامین می شود که ورود سیلاب به مخزن این سد، سبب کاهش شدید کیفیت آب آن شد.
وحید اظهار داشت: مطالعات آبخیزداری در سد بارزو ۱۰۰ درصد انجام و تاکنون ۵۵ درصد آن اجرایی شده است.
وی افزود: عملیات آبخیزداری حوزه آبریز سد چری ۱۰۰ درصد مطالعه و اجرایی شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: ۲۷۵ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری این استان از منابع استانی و نیز صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.
وحید اظهار داشت: ۱۷۵ میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار استانی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری این استان اختصاص یافته است.
وی اظهار داشت: تاکنون اقدامات مطالعات آبخیزداری در سطح ۷۵۰ هزار هکتار انجام و در سطح ۲۷۰ هزار هکتار اجرایی شده یا در دست اجرا است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: با اعتبارات امسال، قرار است اقدامات آبخیزداری در سطح ۱۰۰ هزار هکتار انجام شود که سطح مفید، ۳۰ هزار هکتار است.
وی با اشاره به اینکه بالا بودن میزان آورده رسوب رودخانه ها به مخزن سد شیرین دره در زمان سیلاب سبب نگرانی است گفت: اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست سدهای شیرین دره در مانه و سملقان، بیدواز در اسفراین، بارزو در شیروان، غلامان و چندیر در راز و جرگلان عملیاتی می شود.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.
۳۰۰۷/ ۶۰۴۲

انتهای پیام /*