92 حوزه آبخیز خراسان شمالی مطالعه شده است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: تاکنون، 92 حوزه آبخیز استان مطالعه شده که از این تعداد، 62 حوزه عملیات اجرایی آبخیزداری آن انجام شده است.

حسن وحید روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه تاکنون 270 هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است اظهار داشت: که این میزان 9.4 درصد وسعت استان را شامل می شود.
وی متوسط فرسایش خاک در استان را 17.5 تن در هکتار دانست و گفت: در مقایسه با کشور هفت تن فرسایش بیشتری در این استان اتفاق می افتد، ضریب سیل خیزی و فرسایش خاک در این استان بیش از میانگین کشوری است.
وی افزود: تاکنون 68 درصد حوزه آبخیز سد شیرین دره مانه و سملقان مطالعه شده که تنها 7 درصد این حوزه عملیات آبخیزداری آن انجام شده است.
به گزارش ایرنا جاری شدن سیلاب و ورود گل و لای در هفته اخیر به مخزن سد شیرین دره، شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی را ناگزیر به خارج کردن آب این سد از مدار آشامیدنی شهر بجنورد کرد.
بخش عمده آب آشامیدنی شهروندان مرکز استان خراسان شمالی از سد شیرین دره مانه و سملقان تامین می شود که ورود سیلاب به مخزن این سد، سبب کاهش شدید کیفیت آب آن شد.
وحید اظهار داشت: مطالعات آبخیزداری در سد بارزو 100 درصد انجام و تاکنون 55 درصد آن اجرایی شده است.
وی افزود: عملیات آبخیزداری حوزه آبریز سد چری 100 درصد مطالعه و اجرایی شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: 275 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری این استان از منابع استانی و نیز صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.
وحید اظهار داشت: 175 میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی و 100 میلیارد ریال اعتبار استانی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری این استان اختصاص یافته است.
وی اظهار داشت: تاکنون اقدامات مطالعات آبخیزداری در سطح 750 هزار هکتار انجام و در سطح 270 هزار هکتار اجرایی شده یا در دست اجرا است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: با اعتبارات امسال، قرار است اقدامات آبخیزداری در سطح 100 هزار هکتار انجام شود که سطح مفید، 30 هزار هکتار است.
وی با اشاره به اینکه بالا بودن میزان آورده رسوب رودخانه ها به مخزن سد شیرین دره در زمان سیلاب سبب نگرانی است گفت: اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست سدهای شیرین دره در مانه و سملقان، بیدواز در اسفراین، بارزو در شیروان، غلامان و چندیر در راز و جرگلان عملیاتی می شود.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و 33 هزار و 36 هکتار است که از این وسعت یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار هکتار بیابان و 434 هزار و 550 هکتار جنگل است.
3007/ 6042

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *