رییس اداره حفاظت محیط زیست شیروان گفت: ۲۹ متخلف زیست محیطی در ۹ ماه امسال دستگیر  و این افراد پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

 حمید فخرانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دستگیری این افراد به علت صید غیرمجاز ماهی، شکار وحوش و زنده گیری پرندگان بوده است.

وی میزان تخلفات در این بازه زمانی را ۲۱ مورد شامل شکار، تعلیف غیرمجاز و تخریب محیط زیست دانست و گفت: هر گونه شکار حیوانات وحشی به صورت زنده و همچنین صید آبزیان بدون کسب مجوز تخلف محسوب شده و با متخلفان برخورد می‌شود.

فخرانی افزود: همچنین در این بازه زمانی، هشت قطعه صید غیرمجاز آبزیان، ۳۳ مورد شکار غیرمجاز پرندگان و هشت مورد شکار غیرمجاز پستانداران انجام شده است.

وی از دیگر عملکرد این اداره در ۹ ماه امسال را کشف سه مورد سلاح، برخورد با عاملان یک مورد آلودگی زیست محیطی و سه مورد تخریب محیط زیست عنوان کرد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شیروان از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی مراتب را از طریق سامانه ۱۵۴۰ به این اداره اطلاع دهند.

شهرستان شیروان با سه هزار و ۷۸۹ کیلومترمربع که از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به شهرستان اسفراین، از شرق به شهرستان فاروج و از غرب به بجنورد محدود می‌شود، دارای منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی هم مرز با کشور ترکمنستان است.

این منطقه از متنوع‌ترین زیستگاه‌های گونه‌های وحشی ایران و یکی از مهم‌ترین ذخیره گاه های زیستی و جانوری کشور محسوب می‌شود.

منطقه گلیل و سرانی واقع در شمال شهرستان شیروان، گونه های شاخصی چون قوچ اوریال، پلنگ ایرانی، کل و پرندگانی مانند هما، کرکس، عقاب طلایی، کبک دری و … را در خود دارد.

منبع:» ایرنا