نویسنده : علوی

دیر زمانی از معابر آرام و خلوت شهر بجنورد محسوب می شدند و اهالی آن ها رنگ آرامش را می دیدند اما از زمانی که از خیابان های مختلف به دلایلی مانند کاهش بار ترافیکی، کنترل ازدحام و شلوغی، ورود ممنوع یا یک طرفه شدن، بار ترافیکی به برخی کوچه های هسته مرکزی شهر سرایت کرد آرامش از اهالی برخی مناطق سلب شد؛ چهارراه هایی که با عبور خودروها فقط صدای بوق از آن ها شنیده می شود و ساکنان شان از این سر و صداهای نا به هنگام به ستوه آمده اند. گاهی به این صداهای تکراری باید صدای ناهنجار بوق های ممتد خودروها را اضافه کرد.
بوق هایی که شب و روز نمی شناسد
این صداها البته شب و روز نمی شناسد و در ساعت های کم تردد و در روزهای خلوت برای حصول اطمینان از برخورد نکردن با خودروهای دیگر گاهی شدت نیز می یابد. این بوق ها و صداهای ناهنجار محدود به این کوچه ها نمی شود و متاسفانه بوق زدن های مکرر و غیر ضروری امان شهروندان را بریده است.
چهارراه های بوق
یکی از ساکنان خیابان شهید «کریمی راد» با گلایه از این که برخی رانندگان رعایت حال دیگران را نمی کنند، اظهارمی کند: برخی رانندگان در هر ساعت از شبانه روز به جای صبر به بوق زدن مبادرت می کنند و آرامش ساکنان محله را به هم می زنند.
شهروندی دیگر که در کوچه شهید «دستپاک» سکونت دارد و از وضعیت تردد فراوان خودروها به شدت خسته شده است، بیان می کند: چندین سال است که بار ترافیکی خیابان های مرکز شهر به این منطقه منتقل شده و علاوه بر افزایش تردد خودروها و خطراتی که ممکن است به دنبال داشته باشند، بوق زدن های پی در پی رانندگان صدای ساکنان را درآورده است، به گونه ای که وقتی به تقاطع می رسند به جای آن که از سرعت شان بکاهند و با احتیاط حرکت کنند، بوق می زنند و با سرعت عبور می کنند تا رانندگان دیگر را به این شیوه مطلع سازند.
بوق زدن به جای صدا زدن
آلودگی صوتی و به هم ریختن آرامش شهروندان فقط محدود به عبور و مرور خودروها در کوچه پس کوچه های شهر نمی شود، برخی از رانندگان به ویژه بعضی از رانندگان سرویس های مدارس به جای آن که منتظر دانش آموزان شوند یا زنگ منزل آن ها را به صدا در آورند، ترجیح می دهند بوق بزنند و با این کار آرامش ساکنان به ویژه سالمندان را به هم می زنند.
یکی از شهروندان اظهارمی کند: برخی رانندگان تاکسی های تلفنی به جای این که کمی درنگ کنند تا مسافران شان برسند، مدام بوق می زنند و این کار در خیابان ها بیشتر انجام می شود و مدام در پی یافتن مسافر بوق می زنند.
وی خاطرنشان می کند: اگر قوانین بازدارنده ای وضع می شد تا آن هایی که آلودگی صوتی ایجاد می کنند مشمول جریمه شوند، کمتر شاهد قانون شکنی بودیم.
این در حالی است که بنا بر اظهارات کارشناسان بر اساس ماده ۶۸ آیین نامه راهنمایی و رانندگی هر وسیله نقلیه موتوری باید حداقل به یک وسیله اخطار شنیداری (بوق) با صدای استاندارد مجهز باشد و صدای مداوم و یکنواختی را تولید کند. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی بجنورد در پاسخ به سوال گزارشگر ما مبنی بر این که آیا با رانندگان متخلفی که آلودگی صوتی ایجاد و از بوق های ممتد استفاده می کنند، برخورد می شود، اظهارمی کند: اکنون کد تخلف ۲۱۲۵ را داریم که مربوط به وسایل نقلیه ای است که صدای ناهنجار تولید می کنند.
به عنوان مثال رانندگان برای صدای اگزوز خودرو، پخش وسایل نقلیه یا بلندگوهایی که نصب می کنند، در شهرهای بزرگ مبلغ ۴۰ هزار تومان و در شهرهای کوچک مبلغ ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد. سرهنگ «پرویزیان» ادامه داد: البته در سال ۹۶ مجلس شورای اسلامی لایحه ای را به عنوان «هوای پاک» تصویب کرد که ماده ۲۹ آن به بحث آلودگی صوتی اشاره می کند و نیروی انتظامی موظف شد آیین نامه ای را با همکاری حفاظت محیط زیست تهیه و تدوین کند که اگر تهیه شود  جریمه متخلفان مبلغ صد هزار تومان برای بار نخست، ۲۰۰ هزار تومان برای بار دوم و ۳۰۰ هزار تومان برای بار سوم خواهد بود اما تاکنون این لایحه با این که در قانون آمده و مصوب هم شده است اجرایی نشده و دستورالعمل آن برای پلیس به منظور برخورد با این تخلف نیامده است.
وی خاطرنشان می کند: اکنون کد ۲۱۲۵ در حال اجراست و در بجنورد اگر رانندگان متخلف از بوق های ممتد استفاده کنند یا صدای پخش وسیله شان بلند و ناهنجار باشد یا بلندگو روی وسیله نقلیه شان نصب کنند مشمول ۴۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.