استاد پژوهشگر رئیس بخش زراعی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان شمالی از خطر انقراض در کمین ذخیره گاه های زرشک این استان خبر داد.
دکتر علی دادار در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه بیکاری جوانان روستایی سبب شده تا این افراد به سوی برداشت محصولی همچون زرشک پیش روند تا با قیمت ناچیزی به فروش برسانند، گفت: اما برداشت بی رویه زرشک موجب شده تا از زادآوری طبیعی آن ها جلوگیری شود.
وی تصریح کرد: خوک و گرازها از جمله حیواناتی هستند که از زرشک کوهی در این استان تغذیه می کنند که دانه های زرشک در معده و روده آنان فرآوری شده و این دانه ها بعد از دفع در طبیعت سبز شده و موجب می شود تا سطح ذخیره گاه های زرشک افزایش یابد.
دادار افزود: اما برداشت بی رویه این محصول از سوی انسان موجب شده تا سطح این زرشک ها به شدت در طبیعت کاهش یابد.
به گفته وی هشت گونه زرشک در این استان وجود دارد که بعد از بررسی های به عمل آمده هیچ یک از این گونه ها در دیگر نقاط کشور یافت نشده است.
استاد پژوهشگر رئیس بخش زراعی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان شمالی اظهارکرد: بیشتر ذخیره گاه های زرشک در این استان در نقاطی همچون شاه جهان، گاودره راز و جرگلان و مطقه حاتم خان شیروان دیده می شود.
وی در ادامه به گیاه شاه زیره نیز اشاره کرد و گفت: قیمت بالای این گیاه سبب شده سودجویان اقدام به برداشت بی رویه آن کنند حتی برخی از افراد این گیاه را به همراه پیاز آن از زمین خارج می کنند.
دادار با بیان اینکه این گیاه بیشتر در مناطقی همچون زیرگاه شیروان مشاهده می شود، هشدار دارد: نسل این گیاه مهم نیز در خطر انقراض قرار دارد.