سیدابراهیم علوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون چهار طرح بزرگ بلندمدت آبرسانی به شهرهای بجنورد، شیروان، اسفراین و گرمه و جاجرم از سدهای شیرین‌دره، شیروان و اسفراین اجرا شده است که این طرح ها شامل ۱۴۸ کیلومتر خط انتقال، سه تصفیه خانه بزرگ با ظرفیت تصفیه یکهزار و ۹۷۶ لیتر آب در ثانیه، چهار ایستگاه پمپاژ با ۳۲ دستگاه پمپ مکش، ۱۲ مخزن با مجموع ظرفیت حدود ۷۵ هزار مترمکعب و سه حلقه چاه با دبی ۸۰ لیتر در ثانیه است.
وی افزود: طرح آبرسانی به بجنورد از منابع زیرزمینی و ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی و ساخت سه سد گلول، غلامان و قزلداش از دیگر طرح ها است که به بهره برداری رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: ساخت ۱۷ بند انحرافی و کانال انتقال آب، آبگیر زیر سطحی بند انحرافی و تغذیه مصنوعی، اجرای طرح آبرسانی به نیروگاه گازی شیروان و اجرای طرح آبرسانی به شهرک صنعتی اسفراین از دیگر اقدامات انجام شده در این شرکت است.
علوی اظهار داشت: نشان‌گذاری مرز آبی ایران و ترکمنستان و بازگشایی و لایروبی بستر اولیه رودخانه سومبار برابر پروتکل ۱۳۳۶ ایران و شوروی و بازگرداندن رودخانه به آن از دیگر طرح هایی است که در حوزه مدیریت آب انجام شده است.
وی با اشاره به اجرای ساماندهی رودها گفت: تاکنون تعیین حریم و بستر رودهای استان به طول یکهزار و ۴۵۳ کیلومتر انجام و بیش از ۹۶ کیلومتر از رودخانه‌های داخلی و مرزی ساماندهی و ۷۸ کیلومتر هم از رودخانه‌های داخلی و مرزی بازگشایی شده است.
علوی با تاکید بر لزوم برخورد با برداشت های غیرمجاز از منابع زیر زمینی آب خاطرنشان کرد: در استان بیش از سه هزار و ۴۰۰ حلقه چاه غیرمجاز آب وجود دارد که تاکنون بیش از یکهزار و ۵۰۰ حلقه مسدود و بیش از چهار هزار موتور تلمبه غیرمجاز شناسایی و ۳۳۱ دستگاه جمع آوری شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: در این شرکت سه هزار و ۷۹ مجوز و پروانه بهره برداری از منابع آب زیر زمینی برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعت استان صادر شده است.
وی گفت: در این استان تمام یکهزار و ۲۲۹ حلقه چاه کشاورزی برقی استان به شمارشگرهای هوشمند آب و برق تجهیز شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با بیان اینکه پیش از انقلاب، هیچ طرحی برای مدیریت منابع آب در شمال خراسان اجرا نشده بود اظهار داشت: پیش از تشکیل این شرکت، پنج سد با مجموع توان تنظیم ۱۲۵ میلیون متر مکعب در سال و بخشی از شبکه‌های آبیاری پایاب این سدها و همچنین چند طرح‌ کوتاه مدت تامین آب شرب و بهداشت برای شهرهای بجنورد، شیروان، اسفراین و جاجرم و گرمه و آشخانه اجرا شد.
وی در باره طرح‌ها و پروژه‌های در دست مطالعه و اجرا گفت: ساماندهی ۱۰ کیلومتر از رودخانه مرزی سومبار در دست پیگیری است و ساخت و عملیات تکمیلی ۶ سد بزرگ شامل سد قزلداش، سد غلامان، سد گلمندره، سد بش قارداش و علاج بخشی سد بیدواز اسفراین و اجرای آبگیر شناور موقت سد شیرین دره از دیگر برنامه ای در دست پیگیری است.
علوی با اشاره به سفر نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به استان گفت: موافقت اولیه سازمان مدیریت بحران کشور برای تصویب ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز تکمیل عملیات علاج بخشی سد اسفراین دریافت شده است و در صورت تصویب و تخصیص این میزان اعتبار، عملیات علاج بخشی سد اسفراین در سال آتی تکمیل می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: اکنون توان تنظیم آب توسط سد اسفراین حدود ۳۹ میلیون متر مکعب در سال است و به علت مشکلات فنی، امکان بهره برداری از حداکثر توان تنظیم این سد در چندسال اخیر وجود نداشته است.
میانگین بارندگی سالانه در استان خراسان شمالی ۲۳۰ میلی متر و حجم منابع آب تجدید پذیر حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب است. از این مقدار حدود ۸۷۰ میلیون متر مکعب آب های سطحی استان را تشکیل می‌دهد و حدود ۵۳۰ میلیون متر مکعب آبخوان های زیرزمینی را تغذیه می کند.