مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند خراسان شمالی گفت: اجرای طرح راه اندازی سایت پردازش و دفنگاه زباله در شهر بجنورد ۹۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تلاش داریم این مهم با مشارکت بخش خصوصی محقق شود.

روح الله عظیمی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایجاد دفنگاه جدید زباله در کیلومتر ۳۸ جاده بجنورد به گیفان در دست پیگیری است اما اکنون کارهای مربوط به آن متوقف شده است.

وی افزود: انتقال زباله های انباشه شده به محل دفنگاه جدید زمان بندی و برنامه ریزی شده بود اما اکنون به علت های، متوقف شده است و ما آمادگی داریم تا هر زمان که موانع برطرف شود، این زباله ها را منتقل کنیم.

عظیمی خاطرنشان کرد: اکنون عملیات راهسازی، فنس کشی و حفر دو سلول مجزا برای زباله های عادی و زباله های عفونی در محل دفنگاه انجام شده است.

وی با بیان اینکه پارسال ۱۵ میلیارد ریال برای انجام اقدامات زیرسازی در دفنگاه بجنورد، هزینه شده است گفت: آسفالت راه سه هزار و ۲۰۰ متری و اجرای برق رسانی، ۲۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: امسال اعتباری برای این پروژه اختصاص داده نشده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند خراسان شمالی اظهار داشت: هم اینک زباله های شهر بجنورد در محل سابق واقع در ارتفاعات کوه باباموسی دفن می شود.

به گزارش ایرنا، با تعطیل شدن کارخانه کمپوست بجنورد به علت مشکلات اجتماعی، کوه باباموسی در مرکز استان محل دفن زباله ها شده است.

کارخانه کمپوست بجنورد به عنوان بزرگترین کارخانه کمپوست شمال شرق کشور یک دهه پیش در ۱۵ کیلومتری شمال بجنورد کلنگ خورد و این واحد تولیدی، در تیرماه سال ۹۱ به بهره برداری رسید.

ظرفیت این کارخانه ۲۵۰ تن اعلام شد و این واحد تولیدی قرار بود سالانه بیش از چهار هزار تن کود آلی تولید کند و با فعالیت آن، زباله شهرهای بجنورد، شیروان، آشخانه و اسفراین به این محل منتقل شود اما عمر فعالیت این کارخانه تنها چند ماه بود.
فعالیت این کارخانه که با انتشار بوی متعفن و نامناسب همراه بود، با اعتراض ساکنان روستاهای اطراف روبه رو شد و بروز مشکلات اجتماعی ناشی از این اعتراض ها سبب تعطیلی این کارخانه شد.
منبع: ایرنا خراسان شمالی