تمام عشایر خراسان شمالی تا سال 1400 به پنل‌های خورشیدی مجهز می‌شوند
محمدرضا قلی پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد٬ در خصوص شرایط کوچ قشلاقی عشایر استان در سال ۹۷ نیز افزود: کوچ عشایر استان از ابتدای آبان شروع شده ولی شرایط اقلیمی تاثیرگذار بوده است. همه عشایر قبل از کوچ نسبت به واکسیناسیون دامها اقدام می‌کنند که بیماری واگیری اتفاق نیفتد.
مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی ادامه داد: برای تامین علوفه در کوچ قشلاقی از ابتدای سال با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی٬ تدابیری اتخاذ شده و تشکل‌ها فعال شدند و علوفه دامی عشایر تهیه و در اختیار آنان قرار گرفته است. عشایر استان نگران تامین علوفه دامی نباشند.
قلی پور با اشاره به اقداماتی که برای سوخت‌رسانی به عشایر استان صورت گرفته است٬ اظهار داشت: تامین سوخت عشایر هم یک دغدغه جدی است. برای این موضوع تمهیدات لازم اندیشیده شده و عشایر با حضور در مناطق قشلاقی٬ کوپن نفت دریافت می‌کنند و در نوبت‌های مختلف این کوپن‌ها توزیع شده و نفت مورد نیاز را می‌گیرند.
وی افزود: برای تامین برق مورد نیاز عشایر استان٬ تا کنون تعدادی از پنل‌های خورشیدی توزیع شده و توزیع ۱۳۰۰ دستگاه پنل خورشیدی در سال ۹۷ و ۹۸ از برنامه‌های جدی این اداره‌کل است. هم‌چنین تا سال ۱۴۰۰ تمام ۳۸۰۰ خانواده عشایر به این پنل‌ها مجهز می‌شوند.
مدیرکل امور عشایر استان تصریح کرد: واکسیناسیون دام‌ها در ایام کوچ قشلاقی نیز در بین عشایر اقدام شده است.
وی با اشاره به دغدغه عشایر استان برای فروش محصولات دامی٬ تصریح کرد: خرید محصولات دامی عشایر از ابتدا تا انتها رصد می‌شود و در فروش دام‌ها هم این موضوع رصد کامل شده و در اختیار تشکل‌ها قرار گرفته است. ما بر آن هستیم که ۲۰ هزار راس دام عشایر٬ در استان ذبح شده و با آستان قدس نیز مذاکراتی برای خرید بخشی از محصولات دامی عشایر استان توسط این نهاد٬ صورت گرفته است.
قلی‌پور به وضعیت بارش‌ها و خشکسالی مراتع اشاره کرده و افزود: در مراتع استان  میزان بارندگی کم بوده و به همین دلیل کوچ قشلاقی عشایر کنترل شده است. عشایر استان اهمیت و نقش مراتع را می‌دانند  وذ عین حال توصیه‌های جدی برای حفظ و نگهداری از مراتع به آنان داده شده است.

مدیرکل امور عشایری استان از تخصیص بیش از چهل میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات بانکی جدید برای عشایر تخصیص خبر داد و گفت: این تسهیلات به میزان چهل و سه میلیارد و هفتصد میلیون ریال از محل اعتبارات موضوع بند ب ماده ۵۲ قانون الحاق ۲ برای توانمندسازی، اصلاح و افزایش بهره‌وری زنجیره تولید گوشت قرمز عشایر استان در قالب تسهیلات با کارمزد ۱۰ درصد تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به ارسال لیست عشایر متقاضی این تسهیلات به بانک عامل افزود: عشایر پس از انجام تشریفات بانکی از تسهیلات اختصاص داده شده بهره‌مند می‌گردند.