متخلفان ۷۱۴میلیون ریال به محیط زیست اسفراین خسارت زدند

بجنورد- ایرنا- رئیس اداره محیط زیست اسفراین گفت: از ابتدای امسال تاکنون متخلفان حوزه محیط زیست ۷۱۴میلیون و ۷۴۹ هزار ریال خسارت به محیط زیست این شهرستان خراسان شمالی وارد کردند.

روح الله لایق روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون ۲۲۶ میلیون و ۳۴۰ هزار ریال از خسارت وارد شده وصول شده است.
وی افزود: ۳۳ پرونده تخلف شامل ۱۲پرونده شکار و صید، سه پرونده آلودگی محیط زیست،۱۰پرونده تعلیف و چرای غیرمجاز، ۶پروند تصرفات عدوانی مناطق حفاظت شده به گستره چهار هزار و ۳۳۰متر مکعب، ۶ پرونده تخریب و تصرف غیرمجاز مناطق حفاظت شده ساریگل از ابتدای سال تشکیل و به مراجع قضای ارجاع شده است.
لایق افزود: در همین مدت ۵۱ شکارچی غیرمجاز دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند و از آنها پنج اسلحه مجاز و ۲ اسلحه غیر مجاز و ۷۴ ادوات شکار کشف شده است.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در جنوب شرقی بجنورد، با داشتن ۲ منطقه حفاظت شده، یک منطقه شکارممنوع و ۲ پارک ملی سالوک و ساریگل با گستره حدود ۵۰ هزار هکتار از ذخیره گاه های غنی گیاهی و جانوری کشور محسوب می شود.
این منطقه از زیستگاه های پلنگ ایرانی است و از لحاظ پراکنش پلنگ، دارای جمعیت قابل توجهی از این گونه ارزشمند و در معرض خطر است.
پلنگ، گراز، میش و قوچ اوریال، آهو، گربه پالاس، پازن، سمور سنگی، بز و انواع سهره، سارگپه، بحری و خز، کفچه مار، افعی و مار آتشی از گونه های جانوری پارک های ملی سالوک و ساریگل هستند.
۷۱۸۹/ ۶۰۴۲

انتهای پیام /*