اسدی- بجنورد کمربند سبز، آن چنان که در قانون تعریف شده است، ندارد. معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اعلام این خبر به خبرنگار ما افزود: ایجاد کمربند سبز با توجه به وجود کانون ریزگردها در اطراف بجنورد پیشنهاد می شود و سال گذشته نیز این اداره کل، پیشنهادی مبنی بر استفاده از پساب فاضلاب شهر بجنورد برای آبیاری فضای سبز این شهر ارائه داد اما متاسفانه اجرایی نشد.
«هراتی» با بیان این که زمین های آیش کشاورزی یکی از منشأهای ریزگردها در استان و شهر هستند، اضافه کرد: کانون بخشی از این ریزگردها قره قوم ترکمنستان و بخش دیگر آن معادن شن و ماسه اطراف بجنورد است که هر سال مشکلاتی را برای شهر بجنورد ایجاد می کند.
وی با بیان این که شرایط آلودگی هوای استان هنوز به شرایط استان های جنوبی و به مرحله بحران نرسیده است، ادامه داد: برای پیشگیری از این شرایط باید اقدامات لازم انجام شود که کمربند سبز یکی از این پیشنهادها و تدابیر است.
وی خاطرنشان کرد: جنوب شهر بجنورد کانون تولید گرد و غبار و ریزگرد است بنابراین باید اقداماتی از جمله نهال کاری و جلوگیری از چرای دام انجام شود و با توجه به افزایش آلودگی های ناشی از سوخت های فسیلی و رشد صنایع و کارخانه ها احداث کمربند سبز بجنورد در آینده ضرورت دارد.
روزنامه خراسان شمالی