جریان آب های بکر در رگ صنعت/ صنایع مادر استان مصرف کننده آب های خاکستری شوند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی خواستار شد: صنایع مادر استان در زمینه ایجاد شبکه فاضلاب و تصفیه خانه در استان سرمایه گذاری و از آب های خاکستری تولید شده در تصفیه خانه بهره برداری کنند.
جریان آب های بکر در رگ صنعت/ صنایع مادر استان مصرف کننده آب های خاکستری شوند,

غلامحسین ساقی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره ایجاد شبکه فاضلاب در خراسان شمالی اظهار کرد: در حال حاضر در بخشی از شهر بجنورد، ایجاد شبکه فاضلاب به پایان رسیده است.

ساقی در ادامه افزود: اجرای شبکه فاضلاب در شهرک گلستان بجنورد با اختصاص ۱۱ میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت نیرو انجام و به پایان رسیده است و در حال حاضر نیز این شبکه برای اتصال به مجتمع های مسکونی این شهرک آماده فروش و نصب هستند.

وی همچنین گفت: اجرای شبکه فاضلاب در شهرک فرهنگیان بجنورد انجام و تکمیل شده است و ۵۰ درصد از انشعابات این شبکه به منازل نیز نصب شده اند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اجرای شبکه فاضلاب در منطقه جوادیه بجنورد که در پایین دست دشت بجنورد واقع است و چاه های جذبی این منطقه خوب عمل نمی کنند نیز با انتخاب دو پیمانکار آغاز شده است.

ساقی افزود: اجرای این شبکه در منطقه غرب شهر بجنورد تا ۵۰ درصد انجام شده است.

وی با تصریح بر این مطلب که تکمیل اجرای عملیات شبکه فاضلاب در شهر بجنورد و توسعه تصفیه خانه این شهر به اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، عنوان کرد: تکمیل این شبکه در شهر بجنورد با اعتبارات دولتی امکانپذیر نیست، بنابراین از مجتمع پتروشیمی خراسان به منظور سرمایه گذاری و بهره برداری آنان از آب خاکستری تصفیه خانه شهر بجنورد دعوت به مذاکره کرده ایم اما تا به کنون مسئولان این مجتمع هیچ پاسخی را به این دعوت نداده اند.

وی یادآور شد: این در حالی است که این مجتمع از آب چاه ها برای چرخه تولید خود استفاده می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی افزود: درصورتیکه این مجتمع در زمینه تکمیل شبکه فاضلاب شهر بجنورد سرمایه گذاری کند این مجتمع می تواند سالانه ۱۵ میلیون متر مکعب آب خاکستری از تصفیه خانه شهر بجنورد برای چرخه تولید خود بهره برداری کند.

وی همچنین به شهر جاجرم نیز اشاره کرد و گفت: در این شهر هنوز شبکه فاضلاب اجرایی نشده است.

وی تقاضا کرد: صنعت آلومینای جاجرم که صنعتی آب بر است با سرمایه گذاری در زمینه ایجاد شبکه فاضلاب و تصفیه خانه در این شهر از آب خاکستری شهر برخوردار شود.

ساقی درباره شهر شیروان نیز با طرح این سوال که چرا آب نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان باید از محل سد بارزو تامین شود، بیان کرد: درصورتیکه این صنعت در ایجاد شبکه فاضلاب این شهر مشارکت کند، می تواند از آب خاکستری تصفیه خانه این شهر بهره مند شود.

وی خاطر نشان کرد: در شهر اسفراین نیز خواستار هستیم که صنایع بزرگ این شهر نسبت به خرید آب خاکستری تصفیه خانه این شهر ورود کنند.

وی یادآور شد: در دیگر استان ها، صنایع مادر آنها در زمینه احداث شبکه فاضلاب و تصفیه خانه ورود و سرمایه گذاری کرده اند تا از آب خاکستری تصفیه خانه ها بهره مند شوند و منابع آبی مناطق آنان حفظ شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی در خاتمه با بیان اینکه هر چند در گذشته از استاندار خراسان شمالی تقاضا کرده ایم تا در این زمینه ورود و صنایع را قانع کند که در این سرمایه گذاری مشارکت کنند، افزود: با این وجود، هنوز هیچ پاسخی از این مطالبه نیز دریافت نکرده ایم.

ساقی خواستار شد: استانداری خراسان شمالی در این زمینه یاری گر شرکت آب و فاضلاب شهری استان باشد.

انتهای پیام/قهرمانی