میم پرور
 در فاروج ۲۸ واحد و صنف آلاینده فعالیت دارند و به خیابان ها، معابر و حاشیه جاده اصلی آن که به شهر همیشه بیدار و آجیلی مشهور است، چهره نامناسبی داده اند.
کم توجهی به انتقال صنوف آلاینده، علاوه بر مخدوش کردن چهره شهر با توجه به تردد مسافران، باعث ایجاد سد معبر و آلودگی های صوتی و محیطی، از بین رفتن آرامش و آزردگی خاطر شهروندان می شود.
ضروری است مسئولان و متولیان امر، به منظور ایجاد فضایی آرام برای سلامت روحی و روانی ساکنان این منطقه، طرح انتقال صنوف آلاینده را با جدیت در دستور کار قرار دهند و به جای فعالیت های معطوف به کاغذ و اداری،  گام های عملی محکم تری بردارند و به دنبال ارائه راهکار در اجرای هر چه بهتر و بیشتر طرح انتقال این صنوف به مکان های تعیین شده در موعد مشخص باشند.
یکی از شهروندان در این باره می گوید: صنوف آلاینده در داخل شهر باعث ایجاد مزاحمت برای شهروندان و سر و صداهای فراوان می شود.
«رضایی» می افزاید: صاحبان برخی مشاغل با سد معبر، خود را مالک معابر شهری که محل عبور عابران پیاده است می دانند و حقوق شهروندی را زیر پا می گذارند.
یکی از مسافران ابراز می کند: اگر در مسیر سفر، رستورانی در کنار این واحدهای صنفی وجود داشته باشد ما از آن ها برای صرف غذا استفاده نمی کنیم.یکی از صاحبان صنوف آلاینده که به درج نام خود در این گزارش تمایلی ندارد، می گوید: برای راه اندازی واحد صنفی ام هزینه های زیادی را متحمل شده ام و به تازگی مشتریانم آدرس مغازه را یاد گرفته اند و اگر قرار باشد به جای دیگری بروم تکلیف این همه هزینه چه می شود و چه کسی به طور مجدد برایم مشتری جذب می کند؟
«اکرامی» یکی از تراشکاران فاروجی می گوید: جایی که برای تجمع صنوف آلاینده مشخص کرده اند کمی خارج از شهر است و شهروندان به ندرت به آن جا مراجعه می کنند.
یکی از تعمیرکاران خودرو هم دلیل  استقبال نکردن از مکان تجمع صنوف آلاینده را این می داند که برخی می روند و برخی دیگر می مانند و در حق آن هایی که می روند اجحاف می شود و قانون باید برای همه باشد.
در این باره رئیس شورای اسلامی شهر فاروج می گوید: طرح انتقال صنوف آلاینده و مشاغل مزاحم از سال گذشته با جدیت در دستور کار قرار گرفته است و با برگزاری جلسات مختلف بنا شد دو مکان برای انتقال این واحدها مصوب شود که یکی در مسیر مسکن مهر و دومی در قسمت شمالی بولوار بسیج از میدان ۹ دی تا دادگستری است.
«رجبعلی ایزدجو» می افزاید: در درجه اول باید صاحبان ملک و شهروندان با شهرداری و شورای شهر همکاری داشته باشند تا انتقال این صنوف انجام شود ولی همکاری خیلی ضعیف است و با این حال تعدادی از واحدها در این دو مکان مستقر شده اند و در حال رایزنی برای انتقال سایر واحدها به مکان های مورد نظر هستیم.
وی اظهارمی کند: به تمام واحدها اخطار داده شده است تا در راستای اجرایی شدن طرح در بازه زمانی مشخص همکاری های لازم را داشته باشند.
وی می گوید: در این دو مکان چون شهرداری هیچ گونه مالکیتی درخصوص زمین ها ندارد در حال صحبت کردن با مالکان هستیم تا برای ملک کاربری گرفته شود و قسمتی را که سهم شهرداری است به این طرح اختصاص دهیم و در این خصوص در تلاش هستیم تا پایان سال این موضوع به اتمام برسد.
وی می افزاید: اجرایی کردن این طرح چون موضوع آن مردمی و با مالکیت آن هاست زمان می برد با این حال در تلاش هستیم تا پایان سال این کار انجام شود.
رئیس شورای اسلامی شهر فاروج می گوید: شهرداری و شورای شهر آمادگی کامل دارند تا حمایت های لازم را در زمینه های مختلف انجام دهند و در راستای انتقال صنوف، امکانات و شرایط لازم را برای شهروندان فراهم کنند.
وی می گوید: پس از خرید زمین توسط صاحبان صنوف، شهرداری و شورای شهر آمادگی دارند کاربری ملک را در نظر بگیرند و امکانات اولیه و خدمات آب، برق و گاز را فراهم کنند.
در راستای خدمات رسانی به شهروندان و صاحبان صنوف، شهرداری و شورای شهر امکانات و شرایط مناسب را فراهم می کنند.