علیرضا صبوری، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصر اترک، اظهار کرد: اولین سرمایه گذار خارجی برای راه اندازی فاز یک نیروگاه خورشیدی در شهرستان جاجرم یک شرکت سوئیسی بود که این سرمایه گذار به علت بروز نوسانات نرخ ارز در کشور از انجام این پروژه انصراف داد.

صبوری در ادامه عنوان کرد: پس از آن، یک شرکت چینی تقاضای سرمایه گذاری در این پروژّه را ارائه داد و در همین راستا، قراردادی با این شرکت چینی منعقد شد تا از محل بارگذاری پنل های خورشیدی در این زمین، در مرحله نخست ۳۰ مگاوات برق تولید شود.

وی با یادآوری این مطلب که قیمت هر کیلو وات ساعت برق خورشیدی تولید شده در سطح بین المللی ۱۵ سنت دلار محاسبه می شود، گفت: توافق وزارت نیرو با این سرمایه گذار چینی برای خرید تضمینی برق تولیدی اش برای هر کیلو وات ساعت برق ۴۰۰ تومان بوده است.

وی اعلام کرد: درحالیکه این شرکت چینی تجهیزات پنل های خورشیدی را به گمرک ایران وارد کرده است، با این وجود، اجرای این پروژه به علت وجود اختلافات بر سر قیمت ارزی مورد محاسبه برای خرید برق تولیدی این نیروگاه همچنان متوقف باقیمانده و کلید نخورده است.

صبوری خاطر نشان کرد: در عین حال، وزارت نیرو برای حل این مشکل به شورای اقتصادی کشور پیشنهاد داده است که دولت تعهد دهد تا قیمت خرید تضمینی برق از این سرمایه گذار خارجی بر مبنای تبدیل ۴۰۰ تومان به ارز پایه چهار هزار و ۲۰۰ تومان باشد.

افزون بر این، وی خاطر نشان کرد: این شرکت سرمایه گذاری که برای سرمایه گذاری در این پروژه از تسهیلات داخلی استفاده نخواهد کرد، تا به کنون زمین ۶۰ هکتاری واگذار شده برای این پروژه را تسطیح کرده است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان همچنین به تقاضای کارخانه آلومینای جاجرم درباره راه اندازی یک نیروگاه خورشیدی در مجاورت این کارخانه اشاره کرد و گفت: این کارخانه تقاضا کرده است که در زمینی به مساحت ۱۸۵ هکتاردر مجاورت این کارخانه یک نیروگاه برق خورشیدی برای تولید ۹۰ مگاوات برق راه اندازی شود تا نیاز برق این کارخانه نیز تامین شود.