پلنگ ایرانی نقش مهمی در چرخه محیط زیست داشته و در هرم غذایی و انرژی نقش اساسی دارد. پلنگ ایرانی علاوه بر اینکه حیوانی زیرک، دارای استتار بالا، مرموز، باحیا و مغرور است، عادت به کهنه‌خواری و خوردن لاشه گندیده دارد.

پلنگ ها معمولا لاشه ها را گندیده و سپس می خورند؛ خداوند بزرگ هیچ حیوانی را بیهوده خلق نکرده است، پلنگها فایده های  زیادی برای کشاورزی، سلامت و محیط زیست منطقه دارند. پلنگ ها وحوش بیمار را می خورند و از سرایت بیماری آنها به حیوانات دیگر و حتی دام های اهلی جلوگیری می کنند. همچنین یکی از طعمه های مورد علاقه پلنگها گراز می باشد که با شکار گراز سهم مهمی در کنترل جمعیت این حیوان به عهده دارند و باعث کاهش آسیب گراز ها به محصولات کشاورزی می شوند.اثبات وجود پلنگ در منطقه ای باید مایه افتخار و مباهات اهالی آن منطقه باشد.

معمولا پلنگها تمایلی برای نزدیک شدن به مناطق مسکونی و دامداری ها ندارند ولی زمانی که این دام ها وارد قلمرو پلنگ شوند احتمال آسیب دیدن دام وجود دارد.

مدتی است که مردم عزیز روستاهای گرماب و بلغان شهرستان شیروان حضور پلنگ در کوهستانها را احساس کرده اند و این موضوع سبب نگرانی آنها شده است ولی باید بدانیم که این حیوان مادامی که در قلمرو و زیستگاه خودش شکار می کند نمی تواند برای مناطق مسکونی و دامداری ها خطری داشته باشد.  ضمن رعایت نکات ایمنی و نزدیک نشدن به قلمرو  پلنگ سعی شود که این حیوان بی نظیر را حفاظت و حراست کنند، اعتقادات و یافته های علمی بر این پایه استوار است که خداوند هیچ حیوانی را بی دلیل خلق نکرده است پس تا زمانی که حیوان در قلمرو خودش رفتاری طبیعی دارد حق حیات و زندگی در کوهستان را از او سلب نکنیم.

لطفا نظرات خود را در انتهای همین متن ارسال بفرمائید


در زیر واکنش تخصصی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی را به نقل از روزنامه خراسان می خوانیم.

نظر تخصصی و قانونی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در مورد زنده گیری و انتقال پلنگ گرماب:

“اداره کل حفاظت محیط زیست چنین اجازه ای ندارد و اساسا انتقال حیوانات از زیستگاه طبیعی شان موجب بر هم خوردن تعادل محیط زیست می شود و مشکلات بدتری را به دنبال خواهد داشت.”

 به نقل از خراسان:یک قلاده پلنگ برای دسترسی به منابع غذایی چندین مرتبه به گله اهالی روستاهای بلغان سفلی و گرماب در شیروان حمله و تعدادی گوسفند و سگ را شکار کرده و این موضوع موجب گلایه ساکنان این دو روستا شده است به طوری که اهالی خواستار رسیدگی به وضعیت موجود شده اند.«رشیدی» یکی از اهالی این روستاها که امسال یکی از گوسفندانش طعمه پلنگ شده با بیان این که این پلنگ طی سه سال اخیر به چندین رأس گوسفند حمله کرده است از مسئولان می خواهد برای این موضوع فکری کنند.«جوانشیر» یکی دیگر از اهالی است که تاکنون ۴ رأس از گوسفندانش طعمه پلنگ شده اند. وی گفت: چند رأس گوسفند بعضی مواقع کل دارایی یک فرد روستایی است و زندگی اش از این راه می چرخد اما تاکنون پیگیری های ما برای گرفتن خسارت یا رسیدگی به این مشکل بی نتیجه بوده است.«اکبر مجرد» رئیس شورای بلغان سفلی اظهار کرد: اهالی در قبال حفظ جان پلنگ وظیفه شان را انجام داده اند با این حال با وجود پیگیری های فراوان متاسفانه اقدام درخوری از طرف اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی و اداره شهرستان در خصوص این مسئله انجام نشده است.
«شاکری» عضو شورای روستای گرماب و نماینده شورای شهرستان شیروان در استان با تایید این مطلب گفت: امسال پلنگ به ۹ گوسفند و ۲ سگ گله در این دو روستا حمله کرده است و در نزدیکی این دو روستا زندگی می کند .
در این باره مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان این که شکار دام توسط پلنگ امری غیر طبیعی نیست و وجود حیواناتی همچون پلنگ و گرگ در عرصه های طبیعی موضوعی متعارف است از اهالی این روستاها خواست دام های خود را وارد زیستگاه حیات وحش نکنند و برای آن حرمت قائل شوند.«مطهری» با اشاره به این که با بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که شکار توسط این پلنگ در مکان و زمان غیر متعارف نبوده است، اضافه کرد: متاسفانه دامداران این روستاها دو، سه ساعت پیاده روی و دام های خود را وارد زیستگاه حیات وحش می کنند.
وی بحث زنده گیری و انتقال این حیوان را منتفی دانست و اضافه کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست چنین اجازه ای ندارد و اساسا انتقال حیوانات از زیستگاه طبیعی شان موجب بر هم خوردن تعادل محیط زیست می شود و مشکلات بدتری را به دنبال خواهد داشت.(روزنامه خراسان)