زردپر سد شیرین
صدیقی- چند وقت است تغییر کیفیت و طعم آب شرب سد شیرین دره مطرح شده و  برخی افراد اعتقاد دارند دلیل تغییر طعم آب شرب در چند وقت اخیر تراکم زیاد آبزیان در این سد است. در این میان شرکت آب منطقه ای و اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی درباره چگونگی صید آبزیان موجود در این دریاچه اختلاف نظر دارند. مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در این باره با بیان این که مدیریت صید آبزیان با سازمان حفاظت محیط زیست است اظهار کرد: شرکت آب منطقه ای استان بدون اطلاع و دریافت مجوز لازم از اداره کل حفاظت محیط زیست به گذاشتن مزایده در سایت خود اقدام کرد که مخالفت این اداره کل را در پی داشت. «مطهری» افزود: اگر قرار است برداشت و صیدی از آبزیان سد شیرین دره از سوی نهادی اتفاق بیفتد ابتدا باید درخواست خودشان را به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه دهند و بعد از بررسی درخواست آن ها درباره چگونگی و میزان آبزیان اگر به این نتیجه رسیدیم که تعداد آبزیان کاهش پیدا کند قطعاً با درخواست آن ها موافقت خواهد شد. وی دلیل مخالفت اداره کل حفاظت محیط زیست استان با به مزایده گذاشتن صید آبزیان سد شیرین دره از سوی شرکت های بزرگ خارج از استان را متضرر شدن  و منتفع نشدن جوامع محلی از این طرح دانست و اظهارکرد: اولویت صید آبزیان با جوامع محلی است و اگر قرار شد که صید سنگین صورت بگیرد و آن ها توان این کار را نداشتند از شرکت های بزرگ دعوت می شود که در صید آبزیان با جوامع محلی سهیم شوند.
وی تاکید کرد: اگر قرار است یک شرکت بزرگ خارج از استان در صید آبزیان این دریاچه شرکت کند اول باید مجوز لازم را از حفاظت محیط زیست بگیرد و بعد از پرداخت هزینه آن به حساب دولت به صید آبزیان اقدام کند. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی هم با بیان این که اهمیت ارتقای کیفیت آب شرب مردم از صید آبزیان در این شرکت بیشتر است اظهارکرد: هر دریاچه ای ظرفیتی دارد و با توجه به کاهش بارندگی ها حجم آب سد شیرین دره  پایین آمده و از سویی تراکم آبزیان نیز بالا رفته است و باید تعداد آن ها کاهش پیدا کند تا  ما کیفیت آب را در بالاترین میزان نگه داریم.
«علوی» با بیان این که قصد ما از برگزاری مزایده صید آبزیان حذف جوامع محلی از این طرح نیست افزود: آگهی مزایده عمومی است و هر کسی که توانایی صید را دارد می تواند در این کار شرکت کند و از سویی این آگهی در مراحل اولیه شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی است و زمانی که به مرحله صید برسد بر اساس قانون، مجوزهای لازم از نهاد مرتبط دریافت خواهد شد و این اختلافات بیشتر یک نوع حاشیه سازی است.