سرهنگ موسی الرضا حیاتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متخلفان، چوب های درخت جنگلی تاغ را شبانه قطع و چوب ها را برای تولید ذغال، به سایر استان ها حمل می کنند و متاسفانه با این اقدام خسارت بسیار سنگین به منابع طبیعی و محیط زیست تحمیل می کنند.
وی با بیان اینکه درختان دست کاشت تاغ، تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از بیابان زایی و توسعه مناطق کویر دارد تصریح کرد: در این استان اجازه ایجاد کوره های تولید ذغال داده نشده است و البته قطع هر گونه درخت جنگلی ممنوع است و با عاملان آن برخورد می شود.
سرهنگ حیاتی خاطرنشان کرد: چوب های قاچاق تاغ از شهرستان های اسفراین و جاجرم به سایر استان ها حمل می شد.
وی در باره قطع درختان در باغ ها گفت: باغداران به هر علت که قصد قطع درختان و تغییر کاربری باغ را دارند، باید مجوزهای لازم را از جهاد کشاورزی دریافت کنند و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری هم با استعلام از جهاد کشاورزی، نسبت به صدور مجوز برای حمل اقدام می کند.
وی اظهار داشت: افراد برای قطع درختان غیرمثمر در زمین های مستثنیات همچون چنار و یا صنوبر باید مجوزهای لازم را از منابع طبیعی و آبخیزداری دریافت کنند تا مجوزهای لازم برای حمل چوب صادر شود.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: در این استان برای جلوگیری از حمل غیرمجاز چوب، گشت ایست و بازرسی در پنج شهرستان به صورت ثابت فعال است.
* محکومیت زندان برای ۲ متخلف
سرهنگ حیاتی در باره سایر تخلفات حوزه منابع طبیعی اظهار داشت: امسال ۲ متخلف به علت تخریب و تصرف زمین های طبیعی به زندان محکوم شدند.
وی تصریح کرد: این متخلفان در سال گذشته در گیفان و مانه و سملقان نسبت به تخریب و تصرف اقدام کرده بودند که امسال رای آنان صادر شده است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با اشاره به اینکه بیشتر تخلف ها توسط مردم شناسایی و گزارش می شود، خواستار همکاری بیشتر مردم در شناسایی عوامل تخلف شد.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری این استان ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک ‌میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.
ایرنا خراسان شمالی