شهرداری بجنورد مصوبه معاینه فنی اتوبوس های خط واحد برای رفع آلایندگی آن را به اجرا درنیاورده است.

احمدرضا کلماتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان، مقرر شد شهرداری بجنورد نسبت به رفع دودزایی و دریافت گواهی معاینه فنی اتوبوس ها مبادرت داشته باشد اما این امر تا کنون محقق نشده است.
وی افزود: متاسفانه اتوبوس های دودزا یکی از منابع آلاینده هوای شهر بجنورد است که انتظار می رود شهرداری نسبت به نوسازی ناوگان و رفع دودزایی اتوبوس ها اقدام کند.
وی گفت: کاسه ای بودن و شرایط توپوگرافی شهر بجنورد ایجاب می کند توجه به منابع آلایندگی هوا بیش از پیش مورد توجه باشد.
کلماتی گفت: حل مشکلات مربوط به آلودگی هوا در شهر بجنورد کار بسیار دشواری خواهد بود زیرا وضعیت شهر سبب ماندگاری بیشتر هوا شده و حتی وزش بادها نمی تواند هوای آلوده را جابه جا کند.
وی گفت: بنابراین ضروری است از بروز مشکلات بیشتر در آلودگی هوا جلوگیری شود.
رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان شمالی گفت: علاوه بر صنایع و خودروها، ریزگردها هم از عوامل آلاینده هوای استان هستند که البته شناسایی کانون های گرد و غبار و ریزگردهای محلی استان در حال پیگیری است.
وی با اشاره به خشکسالی ها و کاهش پوشش گیاهی مراتع و عرصه های طبیعی گفت: بستر رودخانه های خشک، مخزن خشک سدها، زمین های تخریب و رها شده و زمین های بیابانی می توانند به عنوان کانون های گرد و غبار در استان عمل کنند.
کلماتی، منشا پیدایش بخشی از ریزگردهای خراسان شمالی را در سایر استان ها و نیز خارج کشور دانست و گفت: بخشی از گرد و غبار نفوذی به استان، از دشت بزرگ قره قوم ترکمنستان خراسان شمالی را تحت تاثیر قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *