معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی گفت: ۵۰ درصد هزینه های سرمایه گذاری در حوزه ارتقای فرهنگ استفاده از دوچرخه برای کاهش ترافیک توسط استانداری پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا رضا رجب زاده، روز یکشنبه در نشست شورای ترافیک استان، ترافیک و آلودگی هوا را مهمترین مشکلات و گلایه های مردم خواند و گفت: پیاده محور کردن شهرها و ایجاد فرهنگ استفاده از دوچرخه و اصلاح الگوی فرهنگ تردد از راهکارهای کاهش ترافیک است.
وی با اشاره به افزایش درصد مالکیت خودرو در استان، اظهار داشت: اگر در این رابطه برنامه ریزی درستی صورت نگیرد کلاف سردرگم ترافیک در شهرها پیچیده تر می شود.
رجب زاده یادآور شد: هم اینک طرح جامع ترافیک در شهر بجنورد در حال اجرا است و در مابقی شهرهای استان نیز در حال برنامه ریزی است.
وی با اشاره به بالا بودن آمار فوتی های تصادفات در بیمارستان های استان، خواستار ریشه یابی و تحلیل و بررسی آن به منظور مشخص شدن علت این مساله شد.
بر اساس اعلام مدیرکل دفتر حمل و نقل وزارت کشور، ۶۰ درصد از مصدومان سوانح رانندگی درون شهری در بیمارستان ها و مراکز درمانی فوت می کنند که این رقم در خراسان شمالی ۸۰درصد است.

* هوشمندسازی ترافیک بجنورد، در گرو تخصیص اعتبار
شهردار بجنورد گفت: مشکلات اعتباری و عدم تخصیص اعتبار مناسب، اجرای طرح هوشمند سازی ترافیک و آی تی اس مرکز استان خراسان شمالی را با مشکل مواجه کرده است.
روح الله براتیان در نشست شورای ترافیک استان، ترافیک را بحثی فرابخشی و نیازمند همکاری همه دستگاه ها دانست و گفت: از علل اصلی بحران ترافیک در بجنورد، استقرار ۶۰ درصد واحدهای تجاری در مرکز این شهر است.
وی افزود: با این وجود آمادگی داریم برای کاهش ترافیک میزان عوارض را در رینگ دوم و سوم شهر به صفر برسانیم تا میزان خدمات در این نقاط افزایش یافته و از ترافیک مرکز شهر کاسته شود.
براتیان با اشاره به عدم توسعه حمل و نقل عمومی، گفت: هم اینک کمتر از ۱۰.۵ درصد تردد شهر با استفاده از حمل و نقل عمومی انجام می شود و در این راستا نمی توان گزارش شهر انسان محور را در بجنورد اجرا کرد.
وی اظهار داشت: عدم ارتباط بین معابر فرامنطقه ای، منطقه ای و محلی از دلایل تراکم خودرو در معابر شهری است بنابراین بیش از ۸۰ مورد ارتباط بین معابر فرامنطقه ای و محلی در شهر ایجاد شده است.
شهردار بجنورد، تغییر عادات تردد در شهر را به عنوان یک رفتار اجتماعی، نیازمند سخت گیری های بیشتر دانست و گفت: بر اساس طرح جامع ترافیک، پیاده روهایی که بیشترین تردد را داشته اند شناسایی و اصلاح و بهسازی شدند که شهر بجنورد در این رابطه مقام اول کشوری را کسب کرد.
وی کانالیزه کردن عابران پیاده با کاشت شمشاد و فضای سبز و ایمن سازی معابر را از دیگر اقدامات شهرداری برشمرد و افزود: با این وجود در هوشمندسازی ترافیک مشکلات اعتباری برای اجرای طرح آی تی اس داریم.
* کاهش ۴۹ درصدی تلفات موتورسواران
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان شمالی نیز با اشاره به کاهش ۸ درصدی تلفات جاده ای در سال جاری، گفت: میزان تلفات موتورسیکلت سواران نیز با برگزاری دوره های آموزشی و توزیع کلاه ایمنی، ۴۹ درصد کاهش یافته است.
سرهنگ علیرضا حسین زاده افزود: از مجموع تصادفات ۹۷ مورد با ۳۷ درصد در راه های فرعی و مابقی در راه های اصلی به وقوع پیوسته و سواری ها بیشترین وسایل نقلیه دخیل در تصادفات بوده اند.
وی بیشترین علت تصادفات را تخطی از سرعت مطمئنه، عدم توجه به جلو و انحراف به چپ ذکر کرد.
* مرگ ۸۲ درصد مصدومان تصادفات استان در مراکز درمانی
رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی خراسان شمالی نیز فعال سازی قرارگاه کاهش تلفات جاده ای، توزیع کلاه ایمنی در بین موتورسواران شهری و تشکیل کارگروه ویژه ساماندهی موتورسواران و نقاط حادثه خیز را از راهکارهای کاهش تلفات عنوان کرد.
سرهنگ رحمان اسپیدکار با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۱۸ مورد از نهادها و سازمان ها در تصادفات دخیل بوده اند، اظهار داشت: متاسفانه ۸۲ درصد مصدومان تصادفات در مراکز درمانی فوت می کنند.
وی نبود دوربین ثبت تخلف سرعت در تمامی شهرها، ضعف در حذف و اصلاح نقاط حادثه خیز، کمبود توقفگاه در هسته مرکزی شهر و تداخل شدید جمعیت سواره و پیاده و ضعف همکاری بیمه ها و سازمان های متولی در تولید برنامه های آموزشی را از مشکلات ترافیکی استان دانست.
سرهنگ اسپیدکار گفت: ضعف سازمان ها در ایمن سازی جایگاه های عابران پیاده، تجمیع مراکز تجاری و پزشکی در هسته مرکزی شهر و توان مالی کم شهرداری برای رفع نواقصی که راهور در تصادفات اعلام می کند، از دیگر مشکلات این حوزه است.
وی بر اصلاح گذرگاه ویژه عابران پیاده، اصلاح و تکمیل روشنایی معابر، رفع نقاط حادثه خیز، همکاری برای ساماندهی موتورسیکلت سواران و اجرای درست طرح جامع ترافیک تاکید کرد.
این نشست با حضور مدیرکل دفتر حمل و نقل وزارت کشور و اعضای شورای ترافیک استان در محل استانداری خراسان شمالی برگزار شد.